17.9.2018 | Obecné

FKM Morava v Chorvatsku – Frankopan Cup 2018

 Vloni jsme poprvé vyrazili do družebního města Andrijaševci na fotbalové soustředění a na oplátku byli zase chorvatští hráči letos na konci července na soustředění ve Vracově. Zde jsme pak od našich hostů dostali nabídku zúčastnit se fotbalového turnaje, který pořádal fotbalový klub NK Frankopan našeho partnerského města Andrijaševci na konci prázdnin.

Tento turnaj byl tentokráte vypsán pro kategorii starší přípravky a tudíž jej mohli absolvovat kluci narození po 1.1.2008 a děvčata o rok starší. V propozicích turnaje jsme se dočetli, že se bude hrát na polovinu hřiště „napříč“ v rozestavení 8 +1. Na hřišti o těchto rozměrech se u nás v této věkové kategorii nehraje, a tudíž jsme byli postaveni před otázku, jestli vůbec dokážeme postavit mužstvo. Tato výzva byla ještě umocněna i termínem konání o posledním srpnovém víkendu, kdy někteří hráči ještě byli na prázdninách. Naštěstí se nám podařilo doplnit tým 3 hráči mladšího ročníku 2009 a také 2 „hosty“, kteří s fotbalem u nás začínali, ale teď již hrají jinde, ale jako vracovjáci jsou vlastně pořád tak trochu „naši“.

Nakonec nás tedy do země vícemistrů světa odjeli reprezentovat tito hráči a hráčka:

 • Aneta Daňhelová (Lokomotiva Brno Horní Heršpice)
 • Jonáš Motáň (FK Hodonín)
 • Štěpán Gasnárek
 • Tomáš Fridrich
 • Jáchym Jarůšek
 • Tadeáš Kudlík
 • Adam Juřík
 • Daniel Mizerík
 • Tomáš Vrážel
 • Jonáš Žalčík
 • David Vach
 • Adam Mikulík
 • Filip Fridrich
 • Ondřej Kudláč

Naše cesta začala v pátek 24.8 u vracovského stadionu, kde jsme se sešli v celkovém počtu 26 účastníků, z čehož bylo 14 dětí, 2 trenéři, několik rodičů, překladatelka Nela Martínková a také nezbytný řidič autobusu.  Po naskládání nezbytné bagáže a několika drobných zmatcích jsme vyrazili na cestu, která podle prvotních odhadů měla trvat asi 9 hodin. Na cestě jsme si udělali několik zastávek na benzinových stanicích. Na jedné z těchto zastávek v Maďarsku, se dětem podařilo objevit fotbalové kartičky, které si zakoupili, a tak si hned vymyslely další zábavu na zbytek cesty. Po příjezdu jsme se odebrali do našeho přechodného bydliště, které se nacházelo ve sportovní hale místní základní školy, kde jsme měli nachystány vojenské postele na spaní. Po ubytování děti vyrazily otestovat místní sportoviště, kde se přidaly k místním dětem. Během tohoto přátelského zápolení dokázaly, že ani jazyková bariéra nebrání si spolu zasportovat. Po tomto krátkém vyběhání únavy jsme vyrazili do blízké rybářské bašty na večeři, kde se podávalo čerstvě grilované maso různých druhů a také chutí. Po večeři si děti vyrazily společně s novými kamarády na blízké dětské hřiště, kde si vydržely hrát až do odchodu na „kutě“. Pro nás starší bylo připraveno posezení, kterého se zúčastnili jak trenéři, tak i představitelé města. K dobré náladě přispěla i živá hudba, což mělo za následek protažení tohoto posezení do pozdních nočních hodin.

V sobotu 25.8. začal samotný turnaj. Tohoto turnaje se zúčastnilo 24 týmů, které byly rozděleny do 4 skupin po 6, kde první 2 mužstva z každé skupiny postupovala do finálové fáze turnaje. Ostatní týmy ze skupin hrály o celkové umístění.

My jsme byli nalosováni do skupiny A, kde jsme postupně sehráli 5 velmi kvalitních zápasů. S následujícími výsledky:

FKM Morava                                    x          NK Frankopan          2 : 1

NK Tomislav                                     x          FKM Morava             0 : 5

ŠN GardunLegen                            x          FKM Morava             0 : 1

FKM Morava                                    x          NK Željezničar 09    0 : 0

Akademija Krpan&Babič 08          x          FKM Morava             1 : 0

Veškeré zápasy byly odehrány ve velmi vysokém tempu a za velkého vedra, které nám odebralo hodně sil, což se projevilo v posledním zápase, který jsme smolně prohráli. Tato prohra, ale neměla vliv na konečné 2. místo ve skupině a náš následný postup mezi 8 nejlepších týmů turnaje. Tato nadstavbová část se odehrála v neděli 26.8., kde těchto 8 týmů bylo rozděleno do 2 skupin. V této fázi turnaje již byly pouze nejlepší týmy a v naší skupině jsme sehráli další 3 zápasy. Utkali jsme se postupně s HNK Vinkovci, NK Osijek a NK Željezničar 08 a i když se naši hráči velmi snažili, tak bohužel jsme na naše soupeře již nestačili a po 3 porážkách jsme skončili 4. ve skupině. Toto umístění znamenalo, že nás čekal poslední zápas o celkové 7 místo. Zde jsme si zopakovali poslední zápas s vítězem naší základní skupiny. Utkání bylo po celou dobu vyrovnané, ale nakonec skončilo opět těsnou porážkou našeho týmu.

Akademija Krpan&Babič 08          x          FKM Morava             1 : 0

Tento výsledek nám určil konečné 8 místo, které je v této konkurenci určitě výborným výsledkem.

Pak už nás čekala pouze zpáteční cesta domů. Vyjeli jsme v 17:15. Cesta byla velmi únavná a děti ji prakticky celou prospaly. My ostatní jsme se snažili spát také, což se ne všem dařilo, a tak jsme velmi ocenili ukončení tohoto trápení v pondělí ráno před vracovským stadionem.

Celkově je nutno naši účast na turnaji hodnotit pozitivně, a to nejen díky dobrému výsledku a předvedené hře. Děti navíc získaly velké množství zkušeností a také utužily přátelství mezi sebou v týmu a také s novými kamarády, které si našly během společného soustředění ve Vracově nebo při našem pobytu v Chorvatsku.

Na závěr bych rád poděkoval všem dětem za výbornou reprezentaci nejen klubu, ale i města Vracova, rodičům za podporu a fandění a také všem, díky kterým se mohla tato cesta vůbec uskutečnit…

Fotky z turnaje si mohou rodiče i ostatní naši příznivci prohlédnout zde.

Leoš Fridrich
trenér FKM Morava st. přípravka

Sponzoři a partneři FC Vracov